flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пам’ятка для представників ЗМІ

Пам’ятка для представників ЗМІ

щодо особливостей висвітлення судового розгляду справ у залі судового засідання

З метою налагодження конструктивних, коректних відносин суду й преси, оперативного задоволення журналістських запитів, зручності та ефективності роботи представників ЗМІ в Обухівському районному суді Київської області під час висвітлення судового розгляду справ в залі судового засідання, розроблено Памятку для представників ЗМІ щодо особливостей висвітлення судового розгляду справ у залі судового засідання.

Як відомо, стаття 129 (ч. 7) Конституції України, стаття 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статті 7 і 12 Кодексу адміністративного судочинства України, стаття 6 Цивільного процесуального кодексу України, стаття 27 Кримінального процесуального кодексу України  передбачають, що судовий розгляд та вирішення справ мають здійснюватись гласно й відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законом.

Розгляд справ в судах проводиться відкрито. Суд ухвалою може оголосити судове засідання або його частину закритими з метою нерозголошення державної чи іншої таємниці, що охороняється законом, захисту особистого та сімейного життя людини, в інтересах малолітньої чи неповнолітньої особи, а також в інших випадках, установлених законом.

Під час розгляду справи в закритому судовому засіданні можуть бути присутні ЛИШЕ особи, які беруть участь у справі, а в разі необхідності - експерти, спеціалісти, перекладачі та свідки.

Якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація з обмеженим доступом є суспільно значимою або доступ до інформації обмежено з порушенням закону, суд постановляє ухвалу про її дослідження у відкритому судовому засіданні.

Судове рішення, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно. Якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, прилюдно проголошується лише резолютивна частина рішення .

Рішення Обухівського районного  суду Київської області розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Особи, присутні в залі судового засідання, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Наприклад, здійснювати звукозапис на мобільний телефон.

Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі.

УВАГА! ЦЕ ВАЖЛИВО! Для здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню представникам ЗМІ потрібно звернутися із КЛОПОТАННЯМ до судді-доповідача у справі (зразок клопотання див. нижче).

При цьому знімати в залі судового засідання ДО надання судом відповідного дозволу НЕ МОЖНА. Перед початком судового засідання Ви можете налаштувати апаратуру, але ввімкнути її дозволяється після оголошення судом ухвали про дозвіл фото- та відео зйомки. Клопотання про фото- та відео зйомку розглядається на початку судового засідання, тож не варто перейматися, що щось не вдасться зафіксувати.

Для здійснення прямої радіо- чи телетрансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно не менше ніж за добу звернутися також до адміністрації суду (Голови суду чи керівника апарату суду) з проханням надати дозвіл на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду.

Зазначені клопотання варто подавати заздалегідь, що дозволить створити більш зручні умови для виконання журналістами їх професійних обов’язків, зокрема, вирішити питання про слухання справи у більшому приміщенні, облаштувати місця для журналістів, операторів та фотокореспондентів, подбати про технічну допомогу представникам ЗМІ тощо.

Звертаємо увагу на особливості фото- і відеозйомки у приміщенні суду, де знаходяться відвідувачі в очікуванні інших судових засідань.

Відповідно до ст. 307 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.

Журналісти, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:

- вставати при вході до зали судового засідання суддів та при їх виході;

 - заслуховувати стоячи рішення суду;

 - дотримуватися тиші;

 - виконувати розпорядження головуючого судді у справі;

 - додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку;

 - утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил.

 Представники ЗМІ, присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто спостерігачі, яким законодавством не надано можливості задавати питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.

 За неповагу до суду і судді винні особи можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності.

 

Відповідальна особа за співпрацю зі ЗМІ :

Заступник керівника апарату Обухівського районного суду Київської області

Шахова Юлія Віталіївна

роб. тел/ факс 520 97 30


 

З Р А З О К      К Л О П О Т А Н Н Я

(НА ДОЗВІЛ ФОТОЗЙОМКИ, ВІДЕО- ТА АУДІОЗАПИСУ У ВІДКРИТОМУ СУДОВОМУ ЗАСІДАННІ)

 

Судді-доповідачу у справі №_________

(зазначається номер справи),

що призначена до судового розгляду

________________ (час та дата)

ПІБ судді-доповідача

Від журналіста / ЗМІ ________________

 

КЛОПОТАННЯ

У Обухівському районному суді Київської області  (час та дата слухання справи) призначено до судового розгляду справу № (зазначається номер справи) щодо (якщо відомо – коротко зазначається суть справи).

Відповідно до п.6 ст. 27 КПК України ( кримінальні провадження ) , п.8 ст. 6 ЦПК України ( цивільні справи ) , п. 8 ст. 12 КАСУ ( адміністративні справи ) прошу надати дозвіл працівникам (повна назва ЗМІ) на здійснення фото-або кінозйомки, відео-, або/і звукозапису в залі судового засідання під час розгляду вказаної справи з метою підготовки відео або фото репортажу.

Інформація про хід розгляду даної справи має велике суспільне значення, необхідна для виконання професійної журналістської діяльності та буде використана в інтересах суспільства – для підготовки відповідного судового репортажу.

На судовому засіданні будуть присутні:

(зазначаються прізвища журналіста, оператора чи фотографа, які будуть присутні на судовому засіданні).

 

Дата

З повагою,

Головний редактор / Редактор / Журналіст

 

ПІБ, ПІДПИС