flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Він змінив суддівську мантію на військовий однострій

24 лютого 2023, 18:45

   24 лютого 2022 року – день, що запам’ятається кожному українцю. Комусь цей день запам’ятається страхом, комусь жагою до свободи.

   Рік тому о 4:55 ранку 24 лютого Україна здригнулася від перших ворожих ракет на своїй території – росія підступно розпочала неоголошену широкомасштабну війну. Від звуків вибухів прокинулися жителі багатьох українських міст і сіл, зокрема й Обухівщини.

   За цей рік не лише весь світ дізнався про хоробрість і стійкість України, а й самі українці дізналися багато нового про себе та свої надздібності. Історія війни вже має безліч прикладів особистого героїзму українців, незламності духу, витримки і  стійкості  нашої нації.

   Війна – потужний іспит на патріотичність та суспільну користь. Війна показала, що у суддівській спільноті є сміливі й патріотичні люди. Як і весь український народ, багато суддів, працівників апаратів судів, органів та установ системи правосуддя з перших годин ворожої агресії стали до лав Збройних Сил України та долучилися до руху спротиву.

   За інформацією Державної судової адміністрації України в лавах ЗСУ наразі несуть службу 54 судді та 326 працівників апарату судів та територіальних управлінь ДСА України. Тобто зараз зі зброєю 1,6% від усіх суддів. Якщо взяти до уваги, що 53% людей у мантіях на початку 2021 року складали жінки, то процент суддів-чоловіків, які взяли зброю, понад 3%. Це співставно з часткою призовників у таких «чоловічих» компаніях як «Укрзалізниця» чи «Метінвест», де країну боронять 3,1% та 2,7% відповідно. Троє суддів Верховного Суду продовжують службу у складі Збройних Сил України, серед військослужбовців є судді всіх інстанцій і юрисдикцій. 

   Судді-воїни є й на Обухівщині.

   Так, в Обухівському 135-му батальйоні територіальної оборони у складі Збройних Сил України з початку війни і до цього часу проходить військову службу суддя Іванківського районного суду Київської області Анатолій Корчков.  До цього ж батальйону долучилися у перші дні війни голова суду, діючі та колишні працівники апарату Обухівського районного суду Київської області. 

   Заслуговує на увагу історія одного із суддів Обухівського районного суду Київської області.

   У 2010 році Тиханського Олександра Богдановича було призначено на посаду судді Обухівського районного суду Київської області. За дванадцять років роботи на цій посаді він досяг чималих професійних здобутків, є суддею-спікером, викладачем Національної школи суддів України, має науковий ступінь доктора філософії, неодноразово обирався колегами делегатом декількох з’їздів суддів від київського регіону, регулярно приймає участь у різних національних і міжнародних заходах з приводу розвитку правосуддя, розглядає справи кримінальної, цивільної, адміністративної юрисдикції, справи про адміністративні правопорушення.  

   Рік тому, у перший день повномасштабного вторгнення рф в Україну, Олександр Тиханський, незважаючи на можливість бронювання від мобілізації і відсутність військового досвіду, будучи справжнім патріотом за «покликом душі» добровільно прибув до центру комплектування та соціальної підтримки та був зарахований до особового складу військової частини А7373 Збройних Сил України. З цього часу суддя зі зброєю в руках боронив нашу державу від ворогів, приймав участь у бойових діях на Київщині, а після її звільнення від загарбників - на Донеччині, зокрема й у місті Бахмуті.

    "Крапку в цій війні після військових і політиків поставлять саме юристи. Ті, хто забезпечить притягнення до відповідальності всіх винних у терорі та відшкодування всіх завданих росією збитків. Саме така справедливість має стати фіналом того зла, яке принесла росія" (із виступу Президента України Володимира Зеленського на щорічній конференції Міжнародної асоціації юристів 31.10.2022 року).

   У зв’язку із нагальною службовою необхідністю, потребою відновлення правосуддя у судових справах під його головуванням, судом було ініційовано повернення Тиханського О.Б. до виконання ним службових обов’язків судді, адже, як зазначав голова Верховного Суду у своїх публічних виступах, першочерговим обов’язком судді відповідно до його присяги є відправлення правосуддя.

   26 липня 2022 року молодший сержант Олександр Тиханський -  командир 1 відділення 2 взводу 2 стрілецької роти був звільнений у запас, 27 липня 2022 року знову приступив до виконання посадових обов’язків судді Обухівського районного суду Київської області.

   Суддя Тиханський О.Б., як і інші судді Обухівського районного суду Київської області, який є модельним судом українсько-нідерландського проєкту «Судова влада і суспільство в Україні», приймав участь у міжнародних конференціях за участю суддів Верховного Суду, Міжнародного кримінального суду,  нідерландських вчених, суддів та прокурорів з м.Гаага, активно приймає участь у відстоюванні правової позиції українських правників щодо створення міжнародного спеціального трибуналу для покарання російських військових злочинців. До речі, у судовій практиці українських судів вже розпочато  застосування правової позиції, яка передбачає позбавлення судового імунітету росії, щоб за рахунок її арештованого майна на підставі рішення суду можна було отримати компенсацію на покриття збитків та відновлення. Рішенням зборів суддів саме судді Тиханському О.Б. визначено спеціалізацію розгляду кримінальних проваджень про військові злочини. Як стверджують нідерландські колеги, інтерв’ю обухівського судді О.Тиханського та інших українських суддів нідерландським журналістам викликало жвавий інтерес у суспільства та серед іноземних правників. Наразі вирішення судових справ суддя поєднує із волонтерською діяльністю у вільний від роботи час.

   Отже, крапку у цій війні ставитимуть юристи. Сподіваємось якнайскоріше.

   Разом переможемо! Слава Україні!

 

   Пресслужба Обухівського районного суду Київської області