Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Підсудність цивільних справ
Усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються судами першої інстанції: районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами.
Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції, де вона реєструється, оформлюється і передається судді в порядку черговості.
Позови подаються в суді за місцем проживання відповідача. Позови до юридичних ліц подаються за їх місцезнаходженням. Правило загальної підсудності поширюється на всі справи позовного провадження, за винятком тих, для яких ЦПК встановлюється інший вид підсудност ( ст. 109 ЦПК України).
Для окремої категорії справ (ст. 110 ЦПК) встановлена підсудність за вибором позивача. Зокрема, позови про стягнення коштів та утримання і про встановлення батьківства, позови працівників, що випливають з трудових правовідносин, позови, що випливають з авторського права можуть подаватися також за місцем проживання позивача.
Позови про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, у зв'язку із втратою годувальника, а також про відшкодування шкоди, заподіяної майну громадян або юридичних осіб, можуть пред'являтися за місцем проживання позивача, відповідача або за місцем заподіяння шкоди.
Ст.114 ЦПК предбачена виключна підсудність :
1. Позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред'являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
2. Позови про виключення майна з опису пред'являються за місцезнаходженням цього майна або основної його частини.
3. Позови кредиторів спадкодавця, що подаються до прийняття спадщини спадкоємцями, пред'являються за місцезнаходженням спадкового майна або основної його частини.
4. Позови до перевізників, що виникають з договорів перевезення вантажів, пасажирів, багажу, пошти, пред'являються за місцезнаходженням перевізника.